1. Верба
Несемо, ага, несемо… Скільки нас? Десять і я, одинадцять… Дівчат не беремо, бо не дівчача це справа - хай вінки плетуть. А вони і плетуть! Щоб потім було що на вербу кидати. А верба, подивися: струнка, як тополя. Відшукав же її, ріднесеньку, саме я. Так-так, я – всім сподобалася. На березі річки Матіршанської… Що я?! П’ять років. Ні, п’ять з половиною. Віталик. Тримаю, останню гілочку тримаю, але ж не хничу…
- Несуть, несуть, гляньте, несуть! Хлопці вербу несуть!..
- І де це ви таку красу надибали?
- Де-де? Біля Матіршанської?! Скільки там корів пас, а такої не бачив…
- А і хто ж її знайшов?
- Та ось! - обертаються на мене.
- Він?!
Тю-ю, а хто ж? На пляцу… Ви ж не та розумниця Валя з Києва, котра наш пляц обзиває площею, бо так її вчили. А мене покличе на площу - буду думати куди це, а про пляц тільки подумає – і я вже там. На пляцу нас, мужиків… раз, два, три, чотири… багато! Пару лопат, називаємо роскалями, з’явилося, копають.
- Ти що перший раз роскаль бачиш? Дай сюди!
- А ви тут чого? Ки-иш-ш на сідало!!! – гримає чи то на жінок та дівчат, чи то на нас – та на нас! - дід Міхало. – Поназбігалися… Де вас стілько набралося? Як з інкубатора… Ще не празник… Вінки плетіть!!! - ой, та хто там на його увагу звертає, хто його чує.
2. Свято
Аж любо-любо глянути: листочки такі живі та радісні - не відійдеш! А ось і перші вінки на вербу полетіли… Один, бачиш, не зачепився – я закину! О… Тільки мовчи!.. Кольо Чорний та Васька Фільків, ось, вінки з кропиви та будяків доплітають. Дивися кому дістанеться - ото буде сміху…
«Ой, та на Івана, ой, та на Купала…» - жінки та баби хороводять. І дівчата вплітаються в коло. «Жалюча яка!!!» - рвемо кропиву, щоб дівчатам веселіше хороводилося. Тільки обережно – дивися, щоб від тіток не перепало…
- Шантрапа, ану досить кропиву – хмизу на вогнище назбирайте!!! – це уже на нас старші хлопці. Вогнище вийшло на славу. Верба, як наречена. Коли полум’я, врешті-решт, приземлилося-уляглося, почали парубки перестрибувати вогнище. Перший. З такими ногами… Перестрибнув. Другий. Та цьому і розганятися не потрібно було! Третій… Та ну! О, а цей підпеньок, що?, розганяється, ну-ну, і стрибає… Куди?! Витягують з вогнища, обливають водою з голови до п’ят, сідає сушитися. І нас, малечу, не минула купальська купіль.
- Котра година, дядьку Якове?
- Ще не північ – встигнете обсохнути. Ближче до вогнища, не бійтеся!..
3. Легенди
- Ой, а скільки на Купала історій усяких про нечисту силу розповідають – слухаємо - страшно-страшно…
- Видумки це все! Папоротник розцвітає: іди, знайди цвіт, зірви, повертайся, але не оглядайся – скам’янієш… Брехня…
- Ну і піди!
- Що я - дурний?
- А що - розумний, коли таке городиш?!
Дівчата з віночками долі - (кожна плете лиш сама, найкращі, їх на вербу не кидають,спеціально) - вирушили до ставка. Хлопці - за ними. Малеча, діди - усі. Дійшли. Замовкли. Дівчата опускають вінки на воду, дивляться куди, до якого берега, пристануть. А хлопці намагаються виловити. Бо кажуть: до кого віночок долі пристане, за того й заміж дівчина вийде… Один виловили!.. Хто?! Чий?!
- Петро!..
- Ага, котра моєю буде?! - радіє-сміється.
- Галю, твій!
- Мій?! Мій… Петро, віддай вінок!!!
- Поцілуєш - віддам!
- Люди ж…
- Хай бачуть!
Легенди, кажете?.. Ну і хай собі легенди! Але куди потім ділися Петро та Галя ніхто не знає. Подейкують: за цвітом папоротника удвох ходили…
А яке гучне весілля було у них восени! А скільки народу було на тому весіллі! Як на Івана Купала? Та більше, більше! Легенди, кажете…
4. На щастя, на добро!
- Скільки?..
- Підождіть! Почекайте!
Ждемо. Чекаємо. Раніше півночі не можна. Ну… Нарешті!
- Ламай вербу!!! – ой, що робиться!.. Я аж три вінки прихопив та одну гілочку. Один віночок викину аж на хату - щоб у нашій хаті все було щасливе та добре. А Володькові Антоновому вінок з кропиви попався, ага, і Нінці Маньчиній. А другий віночок занесу у хлів - щоб наша Рудоля та свині не хворіли. Третій віночок - не полінуюся та не побоюся! – віднесу аж на наш город - щоб родив нам. А саму вербову гілку - біля криниці. Ідіть до нас, люди!
Верба допоможе. Та по-іншому і не може бути – бо на щастя, на добро! Пам’ятаєте – моя верба… Хто я?! П’ять років, ой ні, уже п’ять з половиною, Віталик.
з книги «Дитинства теплими стежками»